Najczęstsze błędy podczas nagrywania podcastów

Spis treści

W dobie współczesnego content marketingu i rozwoju social mediów coraz więcej twórców chce mieć swój podcast. Rosnąca liczba kanałów na różnych platformach pozwala wyodrębnić kilka najczęściej popełnianych błędów, które mocno wpływają na jakość treści. Na co warto uważać?

Najczęstsze błędy techniczne podczas nagrywania podcastów

Jeśli chce się uzyskać wysoką jakość dźwięku, trzeba zadbać o wiele detali technicznych. W nieprofesjonalnych podcastach częstymi błędami są takie niedociągnięcia jak:

  • brak pop-filtrów lub gąbek – akcesoria te stosuje się na mikrofon po to, by wyeliminować niepożądane podmuchy powietrza przy wypowiadaniu takich głosek jak „p” czy „b”. Nie każdy inwestuje w te gadżety, a to błąd, który prowadzi do pogorszenia jakości nagrania;
  • zbyt dalekie umiejscowienie mikrofonu – przez nadmierne oddalenie mikrofonu od osoby mówiącej sprzęt nie tylko słabiej wychwytuje dźwięk, ale i może rejestrować więcej niechcianych odgłosów. Z drugiej strony zbyt bliska odległość pomiędzy ustami a urządzeniem również nie jest zalecana;
  • zła akustyka pomieszczenia – osoby nagrywające podcast np. w domu często nie dysponują odpowiednio wygłuszoną przestrzenią. Brak paneli akustycznych powoduje, że na nagraniach słychać szmery tła, pogłos czy inne niepożądane efekty dźwiękowe;
  • szumy i nierówności dźwięku – niewyraźne audio z szumami to poważny problem, który odstrasza wielu słuchaczy i sprawia, że ci rezygnują z odsłuchu podcastu. Negatywnie na doświadczenia odbiorców wpływają także nierówności w poziomie głośności. Dźwięk powinien utrzymywać się cały czas na tym samym poziomie. Niestety często zdarza się, że np. podczas wywiadów jedną osobę słychać świetnie, a druga wybrzmiewa znacznie ciszej.

Błędy przy montażu i edycji dźwięku

Błędy zdarzają się także na etapie postprodukcji odcinków podcastu. Niekiedy twórcy próbują za sprawą edycji sprawić, by dźwięk był idealny, co prowadzi do nadmiernej ingerencji w jakość brzmienia. Powinno się unikać zbyt wielu cięć, zagłuszania mówiącego podkładem muzycznym czy zbytecznej zmiany tonu głosu.

Trzeba znaleźć odpowiedni balas pomiędzy nadmiernym usuwaniem fragmentów podcastu a nierobieniem tego wcale. Należy wiedzieć, które momenty trzeba usunąć, aby odcinek brzmiał płynnie i nie zatracił swojej wartości merytorycznej.

Pozostałe błędy podcasterów

Błędem często popełnianym przez podcasterów jest brak przygotowania. Twórcy działający bez scenariusza często gubią wątki, zastanawiają się nad tym, co powiedzieć, a także powtarzają te same informacje kilka razy. Takie podejście dość łatwo zauważyć, a słuchacze są coraz bardziej wymagający pod względem merytorycznym i łatwo znajdą bardziej wartościowe odcinki u konkurencji.

Niektórzy zapominają także, że podcast powinien być dopasowany do grupy docelowej. Każdy odcinek powinno się nagrywać z myślą o odbiorcach i o tym, by treść była dla nich nie tylko wartościowa, ale i zrozumiała oraz potrzebna. Brak content planu i persony słuchacza to znaczne utrudnienie w kreacji spójnych formatów.

Poważny błąd przy tworzeniu własnego podcastu to brak regularności. Niesystematyczna publikacja odcinków może zniechęcić stałych słuchaczy i utrudnić budowanie zaangażowanej publiczności. Czasami opóźnienia wynikają z braku czasu na nagrywki, a czasami z długiej postprodukcji odcinków. Warto tworzyć treści na zapas i trzymać się harmonogramu kolejnych premier.

Jak nagrać podcast bez popełniania błędów?

Chcesz zacząć nagrywać na najwyższym poziomie i bez obaw o błędy? Najlepszą opcję stanowi skorzystanie z oferty profesjonalnego studia. Takie miejsce to odpowiedź w szczególności na kwestie techniczne. W studiu można korzystać z wysokiej jakości sprzętu, a także pomocy ekspertów, którzy dbają o poprawny przebieg nagrań, właściwe ustawienie mikrofonu i rejestrację dźwięku.

Przestrzeń profesjonalnego studia jest zawsze odpowiednio wygłuszona i zapewnia doskonałą akustykę. To pozwala na najwyższej jakości nagrania audio. Dostępne w studiu kamery umożliwiają nie tylko rejestrację dźwięku, ale i obrazu. Można zatem tworzyć też videocasty czy promujące treści rolki na social media.

W ramach wypożyczenia studia podcastowego można skorzystać z kompleksowej obsługi, do której zalicza się fachowa postprodukcja. Montaż odcinków przez profesjonalistów to sposób nie tylko na wysoką jakość podcastu, ale i oszczędność czasu poświęcanego na samodzielną edycję. Taka współpraca pomaga zachować regularność publikacji.