Tworzenie podcastu wydaje się proste – wystarczy mieć o czym mówić, nagrać dźwięk i opublikować to w sieci. Jednak aby osiągnąć profesjonalny efekt, trzeba zadbać o odpowiedni sprzęt, miejsce do nagrań i oprogramowanie. Czy opłaca się to robić na własną rękę? A może lepiej wynająć studio? Sprawdź!
Cechy profesjonalnego podcastu
Profesjonalny podcast to przede wszystkim wysoka jakość dźwięku. Twórca musi zadbać o czyste, wyraźne brzmienie, które będzie pozbawione wszelkich zakłóceń, echa, szumów czy nierówności w poziomie głośności. Aby idealnie zarejestrować głos, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt i zadbać o akustykę pomieszczenia.
Kolejna kwestia to dobór ciekawej tematyki i właściwe przygotowanie merytoryczne do nagrań. Osoba tworząca podcast powinna mówić wyraźnie i płynnie, a przede wszystkim interesująco.
Jeśli przeprowadza się wywiad z kimś innym, trzeba pamiętać o kilku aspektach, czyli o:
- nieprzerywaniu wypowiedzi rozmówcy;
- rzetelnym przygotowaniu;
- wykonaniu researchu dotyczącego rozmówcy;
- umiejętności reakcji w momentach, gdy rozmowa się „nie klei”.
Profesjonalne podcasty powinno się publikować regularnie, aby słuchacze wiedzieli, kiedy mogą spodziewać się nowego odcinka. Ważną rolę w tym zakresie odgrywa nie tylko samo nagranie, ale również postprodukcja.
Edycja podcastu obejmuje, m.in. wycinanie zbędnych fragmentów, wyrównywanie poziomu dźwięków, usuwanie ewentualnych szumów czy dodawanie wstawek w postaci intra lub innych melodii. W zależności od jakości surowych nagrań niekiedy może to zająć sporo czasu, a dodatkowo wymaga odpowiednich umiejętności.
Profesjonalny sprzęt i oprogramowanie do nagrywania i edycji
Podstawowy sprzęt do rejestracji dźwięku to mikrofon. Osoba prowadząca podcast samodzielnie może zaopatrzyć się w jedno urządzenie, ale jeśli chce przeprowadzać wywiady, przydadzą jej się co najmniej dwa. Koszt solidnego mikrofonu wynosi co najmniej kilkaset złotych.
Przydadzą się także słuchawki, które pozwalają na kontrolę dźwięku podczas nagrań i edycji. Najlepiej sprawdzą się przewodowe modele nauszne, skutecznie tłumiące odgłosy otoczenia. Nie można zapomnieć też o wszelkich dodatkowych sprzętach, takich jak:
- pop-filtry;
- statywy do mikrofonów;
- miksery lub rejestratory audio;
- przewody i złącza z odpowiednimi końcówkami.
Do obsługi profesjonalnego oprogramowania potrzebny będzie komputer stacjonarny lub wydajny laptop. Wśród programów służących do edycji dźwięku znajdują się zarówno te darmowe, jak i płatne. Różnią się one między sobą nie tylko intuicyjnością, ale także oferowanymi funkcjami.
Montaż można przeprowadzić za pomocą, m.in.:
- GarageBand;
- Audacity;
- Adobe Audition.
Zanim jednak zacznie się korzystać z tych oprogramowań, warto udać się na kurs edycji dźwięku lub zapoznać się z licznymi instruktażami dostępnymi online. Profesjonalna obróbka wymaga odpowiedniego doświadczenia.
Lepiej nagrywać podcast samodzielnie czy w studiu?
Każdy może nagrywać podcast na własną rękę, jednak wymaga to sporych inwestycji nie tylko pod względem finansowym. Postprodukcja zajmuje sporo czasu i energii, a najpierw trzeba się wszystkiego nauczyć. Z tego względu rośnie popularność studiów podcastowych, czyli miejsc, które da się wynająć na określony czas, by stworzyć profesjonalne odcinki.
W studiu podcastowym znajdują się wszystkie niezbędne sprzęty, które rejestrują wysokiej jakości dźwięk. Nie trzeba martwić się o koszty profesjonalnych mikrofonów, mikserów czy oprogramowań. Dodatkowo często dostępne są tam również kamery. Jednoczesny zapis obrazu pozwala na wykorzystanie krótkich fragmentów odcinków do promocji w social mediach.
Podczas nagrań w studiu nie trzeba martwić się hałasami z zewnątrz, które często pojawiają się w domowych warunkach. Pomieszczenia do nagrań są odpowiednio projektowane pod względem akustycznym i zawierają panele wygłuszające, dzięki czemu dźwięk jest czysty, wyrazisty i dobrze zbalansowany.
Nagranie podcastu w studiu wiąże się także z kompleksowym wsparciem technicznym. Nad całym procesem czuwają profesjonaliści, którzy:
- ustawiają mikrofony i inne sprzęty;
- kontrolują jakość dźwięku podczas nagrań;
- pomagają w razie jakichkolwiek problemów technicznych;
- zajmują się kompleksową postprodukcją i dostarczają gotowy, dopasowany do potrzeb twórcy materiał.
Nagrywanie w studiu to opcja skorzystania z profesjonalnej przestrzeni do pracy. Kiedy przeprowadza się wywiady z gośćmi, znacznie lepiej zaprosić ich do świetnie wyposażonego miejsca z kompleksową obsługą. Wpływa to nie tylko na komfort nagrań, ale i na wizerunek twórcy. Można też użyć większej liczby mikrofonów.
Chcesz tworzyć profesjonalny podcast bez konieczności wielkich inwestycji w drogi sprzęt i adaptację przestrzeni? Warto postawić na współpracę ze studiem, by skupić się na swojej pasji i dostarczać odbiorcom odcinki, których słuchanie to przyjemność.